Şirince Turları

İzmir Çıkışlı Günübirlik Şirince Turları

  1. Ana Sayfa
  2. Şirince Turları

Kıyametin uramadıgı köy şirince, Şirince turu İzmir Çıkışlı Şirince turları


Ülkemizin cennet köşelerinden olan Şirince Köyü 2012’ye kadar adı sanı pek duyulmamış bir yerdi. 2012’de ortaya atılan kıyamet kehaneti sonrası Şirince bir anda hem ülkemizin hem de dünyanın gündemine oturdu.  Şirince Turları 2012 de çok fazla yapılmaya başlandı Şirince turu 

Şirince, Tarihinin Milattan Önce 5. yüzyıla kadar dayandığı bu masalsı köy zamanında üst tabakadan ve varlıklı ailelerin yaşadığı bir yermiş. Bu insanlar Şirince’yi öylesine seviyorlarmış ki keşfedilip kalabalıklaşmasın diye bu güzelliği dillere destan köye Çirkince demişler. 1924’te gerçekleşen mübadeleden sonra köydeki Rumların yerini Selanik göçmeni Türkler almış. İzmir valisi köyü ziyaret ettiğinde köyün güzelliğinden o kadar etkilenmiş ki bu köye Çirkince demenin haksızlık olacağını düşünüp köyün adını Şirince olarak değiştirmiş. 1995 yılı ise Şirince için adeta bir dönüm noktası. Ünlü yazarlarımızdan Sevan Nişanyan 1995’te eşiyle birlikte Şirince’ye yerleştikten sonra Şirince Köyü’nün çehresi de usul usul değişmeye başlamış. Köydeki eski Rum evlerini yavaş yavaş restore eden yazar bu hamlesiyle Şirince’yi ülkemizin cazibe merkezlerinden biri haline getirmiş. O tarihten sonra turizm kulvarında da koşmaya başlayan Şirince’nin mimarı olan Sevan Nişanyan ise sit alanı olarak koruma altına alınmış Şirince’de izinsiz inşaat yaptığı gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılmış. Turizm köyü olarak bildiğimiz şirince 

Şirince Köyü doğal ve tarihi güzellikleriyle bir gidenin tekrar tekrar gitmek isteyeceği yerlerden. Fakat bu güzellik köyü popüler kılmaya yetmemiş. Ta ki 2012’ye kadar.

2012 yılında kulaktan kulağa yayılan bir söylentiyle Şirince bir anda yabancı turistlerin akınına uğradı. Peki neydi bu söylenti? Maya takviminde göre 21 Aralık günü dünyanın son günü olarak işaret edilmiş. Yani kıyamet. Kendilerine Mavi Enerji Grubu diyen bir grup ise 21 Aralık tarihinde dünyaya Marduk adında bir gezegenin çarpacağını ve bu çarpmanın dünyanın sonunu getireceğini söyledi. Yine aynı grup dünya üzerinde bu felaketten etkilenmeyecek olan iki yerin adını verdi: Fransa’daki Bugarach köyü ve Şirince. Kıyametin bu iki köyü teğet geçeceği haberi ise bu kehanete inanlar için kıyametten kaçışı oldu.On binlerce insan 21 Aralık’tan önce bu iki köye, deyim yerindeyse akın etti. O zamana kadar Noel zamanı tek bir yabancı turistin görülmediği Şirince’de konaklama tesisleri doldu taştı. Söylenene göre sokakta yatan turistler dahi varmış.

Bir diğer söylenti de Hollywood yıldızlarından da Şirince’ye gelenler olduğu yönünde. O gün kıyamet kehaneti elbette gerçekleşmedi. Fakat 21 Aralık günü Şirince’nin üzerinde birikmiş yılların tozunu atmasına vesile oldu.  Antik efesi tanıyıp Tarih kokan bir tur sizleri bekliyor. Efes Harabeleri, İsa Bey Camii, Şirince Köyü, Meryem Ana Evi, 7 Uyuyanlar Evi, Artemis Tapınağı, Saint Jeant Klisesi ile Helenistlik, Bizans, Roma dönemlerinin en önemli yerleşimlerini görme imkanı bu turda Antik kentlerin büyüsünde kaybolacağınız muhteşem bir yolculuk. Lüx otobüslerde ulaşım, rehberlik, seyehat sigortası ile güvenli ve uzman rehberler eşliğinde hiçbir ayrıntısını kaçırmayacağınız harika bir günübirlik şirince, efes, meryem ana sizleri bekliyor.

Şirince Turları

Tarihe Tanıklık Etmeye Efes antik Kentine Gidiyoruz.

Günübirlik Tur
Kişi Başı Tur Ücreti

800 TL

martitur iletişim